Tablety

stin

Widows

Windows RT

První a zatím poslední pokus Microsoftu o tabletový operační systém na architektuře ARM z října 2012. Tabletů vzniklo několik, Microsoft sám vydal Surface a hlavním lákadlem byl kancelářský balík Microsoft Office v ceně produktu předinstalovaný hned při prvním spuštění. Zařízení na první pohled vypadají, jako když používají plnohodnotný operační systém Windows 8, ale není tomu tak. Prostředí plochy je velice omezené, primární ovládání zařízení probíhá přes Modern UI, dříve interně nazývané Metro. Systém pomalu ustupuje z trhu kvůli neoblibě u zákazníků způsobené hlavně omezením instalace programů pouze na obchod aplikací, který ale nenabízí zrovna nepřeberné množství programů. Celkově vzniklo jen několik málo tabletů, nízký počet způsobilo i omezení dané Microsoftem, všechna zařízení musí vznikat ve spolupráci s nimi a musí splňovat určité požadavky.

winrt

Windows 8

Zařízení s tímto systémem jsou označována jako tablety, i když z historického hlediska jde na rozdíl od konkurence s Androidem a iOS o plnohodnotné malé počítače s dotykovou obrazovkou, a bez hardwarové klávesnice, není tedy řeč o tabletech jako přímé konkurenci iPadu a tabletů s Androidem, ale o Tablet PC slate, který se svým vzhledem tak přiblížil tabletům, že je považován za jim rovného.

Proti řešení s Windows RT si tato volba postupně získává více a více příznivců, zvláště po kroku Microsoftu, kdy mají všechna zařízení do úhlopříčky 9“ Windows 8 zdarma včetně balíku Office 365. Jako procesory se používají Intel Atom Bay Trail s dostatečným výkonem na nenáročnou práci a velmi malou spotřebou energie, v kombinaci s 2 GB RAM jde o zařízení, které cenou konkuruje tabletům s Androidem střední třídy, nabízí mnohem vyšší hodnotu, pokud jde o tvorbu obsahu, ne jen jeho konzumaci a vydrží bez problémů 6 až 8 hodin běhu mimo dosah elektrické zásuvky.

win81
stin