Možná jde na první pohled o zaměnitelné názvy, ovšem samy o sobě definují typ zařízení, které si pod takovým označením koupíte.
Tablet PC je původní cesta, kterou se snažili výrobci vydat a dodnes je možné takové stroje koupit, dokonce se v trochu odlišné podobě i vracejí. Někteří výrobci sami nevědí, co vyrábějí, příkladem je Lenovo, které na svých stránkách popisuje v kategorii Tablet PC vlastnosti tabletů.
Ta dvě písmenka v názvu navíc, PC, označují zařízení, které vychází z toho, co označujeme za PC. Snaží se být plnohodnotnou cestovní alternativou ke stolním počítačům a notebookům, dají se na nich spouštět programy určené pro běžné počítače, vlastně mají i stejný systém, jen upravený, aby podporoval uživatelský vstup přes dotykovou obrazovku. V této kategorii je standardem rezistivní displej, který, na rozdíl od kapacitního, reaguje na tlak. Vrchní krycí vrstva obrazovky je snadno prohnutelná, právě při působení tlaku se prohne, přitlačí k sobě vrstvy pod sebou a dojde k zaznamenání dotyku. Takové displeje je nutné pro dostatečné pohodlí ovládat bodovým tlakem, tedy použitím stylusu, nebo nehty. Proti kapacitním displejům mají ale výhodu v nesrovnatelně vyšší přesnosti snímání. Takových zařízení je několik typů podle rozložení jejich ovládacích prvků a možností.
Booklety působí dojmem knihy, po rozložení mají na místě, kde by uživatel notebooku čekal klávesnici a touchpad, další dotykovou obrazovku. Jejich využití je zejména jako zařízení k plánování času, diáře, ale byly téměř vytlačeny dostatečně efektivním zapisováním poznámek do mobilních telefonů.
Reálně se můžeme i v dnešní době setkat s následujícími třemi kategoriemi Tablet PC.
Konvertibilní jsou ze všech kategorií nejpodobnější běžným notebookům, mají obrazovku pevně spojenou s klávesnicí, otevírají se stejným způsobem, jako notebooky, ale dvě části, které je tvoří, spojuje kloub, který umožňuje otočení obrazovky i do stran a dokonce i otočení o 180 stupňů, kdy vznikne placka, která má z jedné strany dotykovou obrazovku a z druhé strany klávesnici. Toto řešení se celkem úspěšně vrací, HP má takové produkty v řadě Pavilion, Lenovo je prodává pod názvem Yoga. Vývojem se došlo k tomu, že natáčení obrazovky do stran od základny je méně podstatná funkce, která celý mechanismus jen prodražuje, ale možnost vytvoření „placky“ je ceněná.
Slate působí dojmem toho obyčejného tabletu, který se prodává už i v obchodech s potravinami. Jednolité tělo tvořené pouze dotykovou obrazovkou, klávesnice chybí, ta se zobrazuje softwarově přímo na dotykové obrazovce, zařízení mají ale i drátová a bezdrátová rozhraní, přes která lze klávesnici připojit, konkrétně v dnešní době nejčastěji USB a Bluetooth, stále ale půjde o dva samostatné prvky.
Výhody dvou předchozích kategorií přináší hybridní tablet PC. Nechává na uživateli, jestli chce zrovna používat přístroj odpovídající notebooku, nebo nemá v plánu zadávat příliš dat, chce spíše konzumovat, a proto odpojí klávesnici, čímž vytvoří slate.
Tato zařízení mají na obor informačních technologií dlouhou historii, mnohem delší, než tablety. První výrobek, který je moderním tabletem, představil v roce 2010 Apple pod názvem iPad.