Tato verze systému byla první, kterou kromě iPodu a iPhonu dostal i nově vzniklý iPad. Jednalo se pouze o zvětšené prostředí mobilního telefonu s absencí aplikací počítajících s vyšším rozlišením, bez multitaskingu. Nebylo tedy možné ani mít například spuštěný prohlížeč a přepínat se do mapové aplikace. Pokud se člověk chtěl podívat na mapu, musel prohlížeč ukončit, otevřít mapu, poté mapu zavřít a znovu otevřít internetový prohlížeč.
Dva měsíce po vydání iPadu vydala společnost Apple novou verzi systému. Došlo k přejmenování, aby označení lépe odpovídalo skutečnému využití systému, byla přidána podpora multitaskingu, takže výše zmiňovaný postup přepínání aplikací nebyl dále nutný.
Z hlediska vlastností systému nedošlo k výraznějším uživatelským změnám. Na zamykací obrazovku byla přidána možnost otevření fotoaparátu, notifikace se nově nezobrazovaly přes obrazovku, ale méně rušivě se krátce zobrazily v horní části obrazovky a poté se řadily do notifikačního centra.
Systém integroval podporu sociální sítě Twitter.
Pro část uživatelů nepříjemnou novinkou bylo ukončení podpory pro první generaci tabletu a nucený přechod mnoha uživatelů na novější verze iPadu, případně smíření se s tím, že novější systém už na svém zařízení neuvidí.
Zajímavostí z života této ještě nedávno aktuální verze systému je snaha osvobodit se od služeb konkurence, proto byly v základu odstraněny aplikace Google Maps a YouTube i když nadále zůstala možnost ručního stažení z obchodu aplikací. Hlasová asistentka Siri, která si v minulé verzi systému odbyla premiéru na iPhonech, se nově dostala i do iPodů Touch a iPadů. Jednalo se zatím nejkratší interval od beta verze po představení finální v historii společnosti.
Překvapivá je nativní podpora Facebooku u iOS až v září roku 2012, kdy byla síť dávno celosvětově rozšířená.
V červnu 2013 představili pokračovatele řady systémů, který se výrazně lišil od svých předchůdců. Nejvýraznější programovou změnou se stala přepracovaná notifikační lišta. Od první verze docházelo jen k malým vzhledovým úpravám, tato verze ovšem zcela změnila vzhled. Apple ho nazval Flat designem, což zcela vystihuje jeho podstatu, odstraněn byl pocit prostorovosti, všechny ikony působí ploše a vynikají výraznou barevností. Jako většina výrobků a kroků společnosti, i flat design se nelíbil zdaleka všem, inspiroval tím ale i ostatní společnosti a ukázal cestu, kam se bude vzhled v informačních technologiích ubírat v následujících letech, jako příklad lze uvést přepracované „flat“ logo Microsoftu a plochý Material design v podání Googlu. Na trend plochosti navazují i operační systémy Windows 8 a OS X Yosemite. Po letech byl upraven i multitasking, který nově nefunguje jen na principu uspávání aplikací na pozadí, pokud je to potřeba, programy mohou nadále plnohodnotně běžet.
Nejnovější verze operačního systému pro výrobky společnosti Apple. Navazuje na iOS7 a přidává například možnost instalace jiné klávesnice uživatelem, aplikace fotoaparátu umí nově i na iPadu fotit v režimu panorama a jsou vylepšeny animace systému.