Tablety

stin

iOS

iPhone OS 3

Tato verze systému byla první, kterou kromě iPodu a iPhonu dostal i nově vzniklý iPad. Jednalo se pouze o zvětšené prostředí mobilního telefonu s absencí aplikací počítajících s vyšším rozlišením, bez multitaskingu. Nebylo tedy možné ani mít například spuštěný prohlížeč a přepínat se do mapové aplikace. Pokud se člověk chtěl podívat na mapu, musel prohlížeč ukončit, otevřít mapu, poté mapu zavřít a znovu otevřít internetový prohlížeč.

iOS4

Dva měsíce po vydání iPadu vydala společnost Apple novou verzi systému. Došlo k přejmenování, aby označení lépe odpovídalo skutečnému využití systému, byla přidána podpora multitaskingu, takže výše zmiňovaný postup přepínání aplikací nebyl dále nutný.

iOS5

Z hlediska vlastností systému nedošlo k výraznějším uživatelským změnám. Na zamykací obrazovku byla přidána možnost otevření fotoaparátu, notifikace se nově nezobrazovaly přes obrazovku, ale méně rušivě se krátce zobrazily v horní části obrazovky a poté se řadily do notifikačního centra.

Systém integroval podporu sociální sítě Twitter.

Pro část uživatelů nepříjemnou novinkou bylo ukončení podpory pro první generaci tabletu a nucený přechod mnoha uživatelů na novější verze iPadu, případně smíření se s tím, že novější systém už na svém zařízení neuvidí.

ios5

iOS6

Zajímavostí z života této ještě nedávno aktuální verze systému je snaha osvobodit se od služeb konkurence, proto byly v základu odstraněny aplikace Google Maps a YouTube i když nadále zůstala možnost ručního stažení z obchodu aplikací. Hlasová asistentka Siri, která si v minulé verzi systému odbyla premiéru na iPhonech, se nově dostala i do iPodů Touch a iPadů. Jednalo se zatím nejkratší interval od beta verze po představení finální v historii společnosti.

Překvapivá je nativní podpora Facebooku u iOS až v září roku 2012, kdy byla síť dávno celosvětově rozšířená.

ios6

iOS7

V červnu 2013 představili pokračovatele řady systémů, který se výrazně lišil od svých předchůdců. Nejvýraznější programovou změnou se stala přepracovaná notifikační lišta. Od první verze docházelo jen k malým vzhledovým úpravám, tato verze ovšem zcela změnila vzhled. Apple ho nazval Flat designem, což zcela vystihuje jeho podstatu, odstraněn byl pocit prostorovosti, všechny ikony působí ploše a vynikají výraznou barevností. Jako většina výrobků a kroků společnosti, i flat design se nelíbil zdaleka všem, inspiroval tím ale i ostatní společnosti a ukázal cestu, kam se bude vzhled v informačních technologiích ubírat v následujících letech, jako příklad lze uvést přepracované „flat“ logo Microsoftu a plochý Material design v podání Googlu. Na trend plochosti navazují i operační systémy Windows 8 a OS X Yosemite. Po letech byl upraven i multitasking, který nově nefunguje jen na principu uspávání aplikací na pozadí, pokud je to potřeba, programy mohou nadále plnohodnotně běžet.

ios7

iOS8

Nejnovější verze operačního systému pro výrobky společnosti Apple. Navazuje na iOS7 a přidává například možnost instalace jiné klávesnice uživatelem, aplikace fotoaparátu umí nově i na iPadu fotit v režimu panorama a jsou vylepšeny animace systému.

ios8
stin